Поради соціального педагога


Як зрозуміти, що дитина приймає наркотики

На пристрасть до наркотиків часто вказує поведінка дитини
Що раніше батьки зрозуміють, що дитина в біді, то більше шансів на перемогу над наркотиками.
Підлітковий вік завжди супроводжується несподіваними «сюрпризами»: тут тобі і неприборкане прагнення до незалежності, і знайомство з алкоголем, куріння і т.д., і т.п.
Але найбільше всі батьки у світі бояться, що підліток спробує наркотики. І нерідко ображають своїх дітей необґрунтованими підозрами в найтяжчих гріхах. Або пропускають перші симптоми того, що лихо вже переступило через поріг дому.
Розпізнайте перші, найважливіші прикмети того, що дитина познайомилася з наркотиками.
Наркотики коштують недешево. Тому, якщо фінансові потреби дитини зненацька зросли, а зрозумілого обґрунтування цьому у підлітка немає - треба вжити всіх заходів для того, щоб з'ясувати істину.
Але пам'ятайте, що хлопчикам у підлітковому віці часто потрібні гроші для перших побачень. І підозра у вживанні наркотиків може серйозно ускладнити стосунки між дитиною та батьками. Тому не поспішайте з обвинуваченнями – зберіть якнайбільше фактів.
Наркотики розширюють або звужують зіниці. Зазирніть в очі своїй дитині - якщо для неприродно розширених або звужених зіниць немає інших очевидних причин - настав час бити на сполох.
Наркотики практично не порушують координацію рухів, але змінюють поведінку підлітка: він стає неуважним, дивно-незграбним. Мовлення наркомана часто змазане, з порушеннями логічних ланцюжків.
Наркотики вбивають захоплення дитини. Якщо активний футболіст несподівано втратив інтерес до м'яча і поля, а дівчинку більше не тягне в танцювальні зали - пошукай причину різкої зміни інтересів.
Непередбачуваність емоцій: підліток легко переходить від ейфорії до депресії. Батьки часто пояснюють різку зміну настроїв гормональними бурями в організмі підлітка, пропускаючи дуже важливий симптом біди. Пам'ятайте також, що наркотики роблять дитину агресивною, особливо стосовно членів сім'ї.
Першу дозу найчастіше дають підліткові нові друзі. Тому, відзначивши дивацтва в поведінці підлітка, обов'язково придивіться до його друзів - можливо, відповідь на всі твої сумніви очевидна.
Заборона на наркотики не працює!
Якщо ваші найгірші підозри підтвердилися, не треба влаштовувати скандали з гриманням дверима, погрозами і вмовляннями. Пам'ятайте про те, що ці методи просто не працюють. І, навіть якщо дитина зовсім щиро пообіцяла «зав'язати» - не вірте! Без допомоги фахівців вам уже не обійтися. Пам'ятайте, що пристрасть до наркотиків - це не захоплення, а фізіологічна залежність, подолати яку самостійно практично неможливо.
І ще один нюанс: дитина має бути впевнена в тому, що батьки люблять її навіть зараз. Батьківська любов - це дуже важливе джерело сил для людини, яка вирішила позбутися наркозалежності.


Чому школяр відстає у навчанні?

Дитина може ненавидіти школу, погано поводитися на уроці і нічого не запам'ятовувати ... Неуспішність здатна зіпсувати не тільки його самооцінку, але й спотворити життя, перетворивши в роки навчання в пекло. Тим часом часто причини неуспішності лежать на поверхні, так і усунути їх реально. Розглянемо деякі з них.
1. Відсутність інтересу до навчання. Пам'ятайте: інтерес не можна прищепити силоміць. Спробуйте зрозуміти, що саме стало причиною його втрати і як давно це сталося.
2. Конфлікти з педагогами. Головне - не знижувати авторитет викладача в очах дитини, бути обережним при засудженні його дій. Ще сильніше "опустив" педагога в очах дитини, ви ризикуєте тим, що в нього ваш син або донька вже зовсім нічому не навчиться. Більш того, дитина може звикнути списувати свої власні невдачі на вчителів і надалі.
3. Конфлікти з товаришами по навчанню, з хлопцями у дворі і т. д. Дитина захоплений конфліктом, і він забирає більшу частину його ресурсів, які могли б бути витрачені на навчання. Чим довше це продовжується, тим більше школяр виснажує. Для початку спробуйте поговорити з дитиною. Як профілактика навчіть його прийомам безконфліктного спілкування.
4. Конфлікти з батьками. Перед тим, як звинувачувати дитину, придивіться до себе. Пам'ятайте просту істину: поведінка дітей - це дзеркало нашого до них ставлення.
5. Прогалини в раніше засвоєних знаннях. Це серйозна перешкода на шляху оволодіння новим матеріалом. Порадьте дитині звернутися до раніше вивченого.
6. Невміння організувати свою домашню роботу. Спробуйте допомогти дитині розподіляти час і сили. Нехай спочатку він виконує те завдання, яке викликає у нього найбільші труднощі.
7. Відволікаючі фактори. Комп'ютер, телевізор та інші розваги повинні знати своє місце. Не дозволяйте їх електронним душам занадто довго перебувати в центрі уваги дитини, якщо він тільки не використовує їх для навчання.
8. Небажання працювати (виконувати нудні завдання вчителів, наприклад). Часто лікується ременем. Вірогідний результат: небажання працювати подвоюється. Треба спробувати знайти способи перетворити навчання в процес, що приносить задоволення.
9. Несприятлива обстановка в сім'ї. У вашій родині все добре? Якщо так, то щиро радий. Але все-таки варто подумати над тим, чи варто обговорювати (особливо засуджувати в присутності дитини) невстигаючих дітей з неблагополучних сімей.
10. Відсутність мотивації до навчальної діяльності. Для початку запитайте дитини про те, навіщо вона навчається і спробуйте пояснити, для кого він це робить.
11. Проблеми з розвитком уваги і пам'яті. Почати виправляти можна вже сьогодні. Сподіваюся, легко знайдете відповідні способи. Важко? Чому б не порадитися зі шкільним психологом?
12. Особисті проблеми. "Які там такі проблеми можуть бути в його-то віці. Одні фантазії!". Якщо ви можете погодитися з цим висловлюванням, то, швидше за все, вашій дитині сильно не пощастило - йому важко буде поділитися з вами проблемою, адже вона для вас просто дрібниця, а для нього біда.
13. Дитина не був підготовлений до шкільного навчання. Лікуватися. Можливі ліки: - майстерність педагогів (дефіцитний засіб, в аптеках не продається, та й не в кожній школі є достатня кількість цього чудодійного препарату); - ви самі робите, дитиною (дуже ефективно, але вимагає тимчасових і емоційних витрат).
14. Дитина часто хворіє. Постарайтеся зміцнити його імунітет і не давайте витрачати дорогоцінний час даремно.
15. Недостатній професіоналізм педагога. Компенсується прагненням дитини отримати знання.

Якщо ви потерпаєте від домашнього насильства

Якщо ви потерпаєте від домашнього насильства , дотримуйтесь особистого плану безпеки.
1. Запишіть для себе номер телефону міліції. Якщо не знаєте, телефонуйте у довідкову службу або «102». Якщо у вас немає телефону, спробуйте узгодити із сусідами умовний знак для того, щоб вони телефонували в міліцію у випадку необхідності.
2. Коли приїде міліція, детально розкажіть і покажіть їй ваші тілесні ушкодження, а також ті домашні речі, які насильник розбив чи зламав. Якщо ви боїтесь зробити це у присутності партнера, спробуйте поговорити з представниками міліції наодинці.
3. Міліція повинна надати вам інформацію про наявність пиртулку та інших служб соціального захисту у вашому регіоні, скласти протокол, фіксуючий все, що з вами сталося.
4. Якщо вам завдано тілесних ушкоджень, зверніться до невідкладної шкидкої допомоги чи до особистого лікаря. Медичні висновки можуть бути вагомим доказом у кримінальному чи цивільному судочинстві. До того ж, медичні висновки є конфіденційними і не надаються нікому, крім Вас.
5. Продумайте щонайменше 4 місця, куди б ви могли піти, якщо залишити дім. Довірте певну суму грошей, одяг та копії найважливіших документів близьким друзям, родичам або сусідам. Слідкуйте, щоб у вас завжди були дрібні гроші для телефона-автомата або достатня сума на мобільному рахунку. Розробіть і відпрацюйте маршрут втечі з людиною, якій довіряєте. Якщо у вас є діти, ні в якому разі не залишайте їх.
Власне життя та безпека мають бути найголовнішими для вас!

Пам’ятка БАТЬКАМ про БУЛІНГ

Нині серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми по відношенню одне до одного, а саме булінгу.
Булінг (від англійської — хуліган, забіяка, задирака, грубіян) визначається як утиск, дискримінація, цькування. Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення з боку дитини або групи до іншої дитини або інших дітей.
Мотивацією до булінгу стають заздрість, помста, відчуття неприязні, прагнення відновити справедливість; боротьба за владу; потреба підпорядкування лідерові, нейтралізації суперника, самоствердження тощо аж до задоволення садистських потреб окремих осіб.
Багато дітей соромляться розповідати дорослим, що вони є жертвами булінґу. Проте якщо дитина все-таки підтвердила в розмові, що вона стала жертвою булінґу, то скажіть їй:
Я тобі вірю (це допоможе дитині зрозуміти, що Ви на її боці).
Мені шкода, що з тобою це сталося (це допоможе дитині зрозуміти, що Ви переживаєте за неї і співчуваєте їй).
Це не твоя провина (це допоможе дитині зрозуміти, що її не звинувачують у тому, що сталося).
Таке може трапитися з кожним (це допоможе дитині зрозуміти, що вона не самотня: багатьом її одноліткам доводиться переживати залякування та агресію в той чи той момент свого життя).
Добре, що ти сказав мені про це (це допоможе дитині зрозуміти, що вона правильно вчинила, звернувшись по допомогу).
Я люблю тебе і намагатимуся зробити так, щоб тобі більше не загрожувала небезпека (це допоможе дитині з надією подивитись у майбутнє та відчути захист).
Якщо ви маєте підозри, що ваша дитина страждає від погроз, переслідувань або побиття - не тримайтеся осторонь і не чекайте допоки все налагодиться саме по собі. Станьте на захист, будьте конструктивними та дійте.
Кілька порад батькам, щодо протидії булінгу:
1.Поговоріть з дитиною відкрито і доброзичливо, вислухайте її та запевніть, що завжди та попри все ви на її боці, а ще в тому, що кожна людина має право на повагу і безпеку.
2.Допоможіть дитині зрозуміти, що вона не є ані "ябедою", ані "наклепником". Вона смілива людина, яка не боїться говорити правду, щоб захистити себе та інших і, навіть, допомогти виправити ситуацію.
3. Докладно з’ясуйте факти. Занотуйте: що і коли трапилось. Якщо є можливість - зберіть докази.
4. Домовтеся про зустрічі з дорослими, які опікуються вашою дитиною та дітьми агресорами (з батьками, вчителями, адміністрацією школи тощо).
5. На зустрічах - поясніть ситуацію, намагаючись бути максимально спокійним та конструктивним .
6.Спробуйте створити зрозумілий і максимально простий план щодо протидії булінгу.
7.Пам'ятайте, що ваше пряме втручання, наприклад спроба "виховати" чужу дитину, особливо, якщо йдеться не про доброзичливу розмову, а про погрози такі дії можуть нашкодити та ще більше загострити ситуацію.
8.Дотримуйтеся плану та будьте уважні до власної дитини, її поведінки, реакцій, почуттів.
Пам’ятайте! Ми завжди раді Вам допомогти!

Поради батькам від соціального педагога

1. Ніколи не жалійте дитину через те, що вона не така, як всі.
2. Даруйте свою любов та увагу, однак не забувайте про інших членів родини, котрі її теж потребують.
3. Не дивлячись ні на що, зберігайте позитивне уявлення про свою дитину.
4. Організуйте свій побут так, щоб ніхто в сім’ї не відчував себе «жертвою», відмовляючись від свого особистого життя.
5. Не відгороджуйте дитину від обов'язків та проблем. Вирішуйте всі справи разом з нею.
6. Стимулюйте дитину до самостійності в діях і прийнятті рішень.
7. Слідкуйте за своєю зовнішністю. Дитина повинна гордитись вами.
8. Не бійтесь в чомусь відмовити дитині, якщо вважаєте її вимоги надмірними.
9. Частіше розмовляйте з дитиною. Пам'ятайте, що ні телевізор, ні радіо не замінить їй вас.
10. Не обмежуйте дитину у спілкуванні з ровесниками.
11. Частіше звертайтесь за порадами до педагогів та психологів.
12. Частіше читайте, і не лише педагогічну літературу, але і художню.
13. Звертайтесь до родин, в яких є діти. Передавайте свій досвід і переймайте чужий.
14. Пам'ятайте, що дитина коли-небудь подорослішає і їй доведется жити самостійно. Готуйте її до майбутнього життя. Говоріть з нею про нього.

«Як спілкуватися з дитиною»

1. Спілкування на рівних. Рівень очей.
2. Попросити дитину вас чому-небудь навчити.
3. Запитувати в дітей поради.
4. Цікавитися планами дитини та їх враховувати.
5. Запитувати в дитини її річ і стукатися до неї в кімнату.
6. Просити допомоги в чому-небудь. Після цього не критикувати.
7. Давати посильні доручення - з відомим успіхом.
8. Схвалення взагалі (у цілому).
9. Підтримка у важкій ситуації (навести приклад із власного життя знайти три позитивних моменти — оптимістичний погляд на життя).
10. Не сюсюкати з дитиною. Розмовляти як з дорослим.
11. Зустрічати як кращого друга і проводжати.
12. Якщо ви не праві, просіть вибачення.
13. Дозволяйте дитині виражати свої почуття і діліться своїми.
14. Дозволяйте робити дітям помилки і зустрічатися з їхніми наслідками (негативний досвід — це теж досвід).
15. 100 %-ва увага мінімум 15 хвилин щодня.
16. Концентруйте увагу не на помилці, а на тому, як вийти зі складної ситуації.
17. Тілесний контакт 2—3 рази на день мінімум.

Рекомендації щодо подолання дитячої агресивності

Однією з основних причин дитячої агресії є сімейне оточення, сімейні ситуації. Тому лише у співпраці з батьками можна досягти позитивних результатів щодо попередження дитячої агресивності та агресії. Тому в роботі з батьками можна використати такі поради для батьків :
1. Поважати і розуміти потребу дитини в самостійності, створити умови для нормального розвитку її активності. Дозволити дитині бути в розумних межах незалежною.
2. Допомогти дитині перебороти ситуацію надмірного незадоволення, яка в багатьох випадках призводить до афективних реакцій. Якщо приступ люті викликаний забороною, то її не треба зразу відміняти. Поясніть дитині , що ви розумієте, чому вона так себе веде, але не відміняйте заборону, якщо вважаєте її розумною, справедливою, корисною.
3. Необхідно навчитися зменшувати інтенсивність і тривалість надмірного незадоволення дітей та обмежувати його наслідки.
4. Допомогти дитині в пошуку шляхів і способів подолання почуття ворожості.
5. Щоб допомогти дитині засвоїти поведінку, характерну для сім’ї, в якій він живе, батькам потрібно встановлювати для дитини межі дозволеного, котрі мають відповідати її віковим особливостям, почуттям у конкретній ситуації та залежати від міри її активності.
6. Насамкінець, основним фактором у запобіганні негативним проявам агресивності є оптимізація стосунків батьків і дітей. Чим стійкіша близькість між дитиною і батьками, тим їй легше перебороти свої ворожі відчуття.

ВІДВЕРТА РОЗМОВА З ДИТИНОЮ ПРО ВІЛ/СНІД

Як пояснити дитині, що серед багатьох хвороб, якими ми хворіємо, є і така страшна, як СНІД? Хоча діти дізнаються про існування СНІДу досить рано, але їх уявлення про цю хворобу схожі скоріше на фільм жахів, ніж на реальні факти. У вас є можливість донести до них більш достовірну інформацію. Зрозуміло, для цього вам доведеться спочатку довідатися подробиці про ВІЛ і СНІД самим.Ось деякі підказки, які допоможуть вам почати розмову:
Почніть розмову.
Зачекайте зручного випадку, щоб поговорити про СНІД з дитиною. Спробуйте прив'язати розмову до того, що дитина чує або бачить, наприклад, до реклами про СНІД. Після того, як ви з дитиною подивіться рекламний ролик, запитайте його: «А ти вже чув про СНІД? Як ти думаєш, що таке СНІД?».Таким чином ви можете з'ясувати, що відомо вашій дитині, і вже далі діяти, виходячи з почутого. Піднесіть факти Подайте чесну, точну інформацію, відповідну віку дитини та її розвитку. Восьмирічному дитині можна сказати: «СНІД - це хвороба, від якої людям буває дуже погано. Її викликає вірус, який називається ВІЛ. Вірус - це маленький мікроб ». Ребенок постарше зможе засвоїти більш детальну інформацію: «Твоє тіло складається з мільярдів клітин. Деякі з клітин, які називаються Т-клітинами, допомагають організму боротися з хворобами і залишатися здоровим. Але якщо в організм людини проникає вірус ВІЛ, він починає вбивати Т-клітини. Через деякий час організм більше не може боротися з хворобами, і така людина захворює на СНІД». Діти 10-12 років вже мають розуміти, як презервативи можуть захистити людей від СНІДу, а також знати, що вірус може передаватися від хворої до здорової людини, коли вони разом користуються шприцами для прийому наркотиків. (Якщо ви вже пояснили своїй дитині, що таке сексуальні відносини, ви можете додати: «Під час сексуальних відносин ***а з тіла чоловіка потрапляє в тіло жінки. Ця ***а може містити ВІЛ». Якщо ви ще не говорили з дитиною про секс, не потрібно піднімати цю тему під час першого оповідання про СНІД. Це не найкраща ідея зв'язати першу інформацію про секс, яку отримає від вас дитина, з такою серйозною хворобою).
Підкоригуйте інформацію, яку отримала дитина.
Дитячі помилки, пов'язані зі СНІДом, можуть бути дуже страшними, тому важливо підкоригувати їх якомога раніше. Уявіть, що ваш восьмирічний дитина одного разу прийшов зі школи в сльозах, тому що він впав на стадіоні і до крові розбив коліно, а інші діти сказали йому, що тепер він заразиться СНІДом. Як батько ви повинні пояснити: «Все в порядку, СНІДу в тебе немає. Не можна заразитися СНІДом через подряпину на коліні. Ти можеш заразитися, якщо рідини твого тіла змішаються з тілесними рідинами людини, яка хвора на СНІД. Тобі це зрозуміло?». Після такої розмови важливо перевірити, що ж дитина запам'ятав з вашої розповіді. Для того щоб дитина, особливо маленький, засвоїв, що таке СНІД, вам доведеться провести з ним не одна розмова. Виховуйте в дитині самоповагу Коли ми часто хвалимо своїх дітей, ставимо перед ними реальні цілі і підтримуємо їх інтереси, ми допомагаємо їм виховувати повагу до себе. А це дуже важливо, оскільки, коли діти задоволені собою, вони з більшою ймовірністю встоять перед спокусою вступити в статевий зв'язок до того, як будуть готові до цього, або спробувати наркотики. Одним словом, вони з меншою ймовірністю будуть демонструвати поведінку, яка може бути небезпечним в плані зараження СНІДом.
Ставте безпеку дитини на перше місце.
Деякі дорослі помилково вважають, що СНІД - це хвороба гомосексуалістів. У що б ви самі не вірили, нехай ваші переконання або відчуття не завадять вам розповісти дитині факти про СНІД та способи його передачі - ця інформація необхідна для його здоров'я і безпеки. Будьте готові до того, щоб обговорити смертельний результат Під час розмови з дітьми про СНІД можуть спливти питання про смерть. Підготуйтеся відповісти на них, прочитавши книги, доступні в бібліотеках або книжкових магазинах. На перший час пропонуємо вам три підказки: Поясніть про смерть простими словами. Расскажіте, що коли хтось помирає, він припиняє дихати, їсти, відчувати голод чи холод, і що більше ми не зможемо побачити цю людину. Це нормально, якщо маленькі діти не зможуть зрозуміти, що таке смерть. Будьте терплячі і повторіть свою розповідь стільки, скільки буде необхідно. Ніколи не порівнюйте смерть зі сном. Дитина може почати боятися, що якщо вона засне, то вже не прокинеться. Підтримайте дитини морально. Якщо необхідно, скажіть йому, що не помрете від СНІДу, і він теж не помре. Підкресліть, що хоча СНІД - дуже серйозна хвороба, її можна запобігти.


ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ:

Що таке СНІД?
СНІД - це дуже серйозне захворювання, яке викликає дрібний мікроорганізм, званий вірусом. Коли ти здоровий, твій організм може боротися з хворобами, як Супермен бореться зі злодіями. Але коли людина заражається СНІДом, його тіло не може більше його захищати. Ось чому хворі на СНІД так погано себе почувають. Як можна заразитися СНІДом? Ти можеш заразитися СНІДом, коли рідини твого тіла змішаються з рідинами тілі хворого на СНІД. Не можна підхопити цю хворобу, як застуду, не можна також заразитися, доторкнувшись до хворого на СНІД або будучи поруч із ним, тому не хвилюйся, що можеш заразитися таким чином. (УВАГА: Якщо ви вже говорили з своєю дитиною про секс, вам слід додати: «Ти також можеш заразитися СНІДом під час незахищеного статевого акту з людиною, зараженою ВІЛ»).

Чи можуть діти заразитися СНІДом?
Дуже мало дітей заражається СНІДом. Але якщо вони народилися від мами, у якої був СНІД, вони могли захворіти їм при народженні. Колись давно деякі дітки, які хворіли на гемофілію - хворобу, яка означає, що в людини в крові мало хороших клітин, а отже, йому потрібно переливати кров іншої людини, заражалися СНІДом під час переливання чужої крові. Але тепер такого не буває. СНІД, в основному, - це хвороба дорослих. (УВАГА: Якщо ваша дитина вже знає про зв'язок між сексом і СНІДом, а також внутрішньовенним вживанням наркотиків та СНІДом, ви можете також додати: «Іноді підлітки, які займаються незахищеним сексом або разом користуються шприцами для наркотиків, заражаються СНІДом». В цьому випадку ви все одно повинні зробити акцент на тому, що «СНІД, в основному, - це хвороба дорослих»).

Як можна зрозуміти, що у людини ВІЛ?
Ти не зможеш ніяк довідатися це. У будь-якої людини, незалежно від того, як він виглядає, може бути ВІЛ. Тільки сама людина, у якої є ВІЛ, може вирішувати, чи буде він розповідати про це кому-небудь. Є у людини ВІЛ чи ні, можна з'ясувати, тільки якщо він перевіриться у лікаря. Самі різні люди заражаються ВІЛ, і це не означає, що вони погані або якісь особливі. Важливо знати, що є способи захистити себе від ВІЛ, і в тебе це вийде.
Пошук у новинах
Знайти
Навігація
Погода
Контактна інформація
(03848) 9-02-96 — Директор
(03848) 9-02-90 — Методичний кабінет
e-mail: zoshnet1_2016@urk.net
Наша адреса
Хто онлайн?
Всього на сайті: 2

Користувачів: 0


Роботів: 0


Гостей: 2

Інформаційний куточок
Навчальний заклад, в якому Ви навчаєтесь, обслуговує інспектор ювінальної превенції поліції м.Нетішина
Демчук Олег Сергійович
p.т. 3 – 47 – 95 каб. № 23
приміщення Нетішинського МВ
З усіма питаннями, що належать до компетенції кримінальної міліції у справах дітей, Ви можете звернутись за телефонами:
Чергова частина Нетішинського МВ УМВС України в Хмельницькій області працює цілодобово
Адреса: м. Нетішин, вул. Енергетиків, 4
Телефони: 102 або 3-25-02
e-mail: ditypolice@mvs.gov.ua
Місцевий час
Календар
}